Rób to, czego sobie życzysz
Banasiak – Błach – Duda – Stefaniak
Wystawa podsumowująca program OP_YOUNG
Kuratorka: Paulina Brelińska-Garsztka
▪ Wernisaż: 10.04.2025, godz.19:00
▪ Gdzie: Galeria, I p. OP ENHEIM, Plac Solny 4, Wrocław
poniedziałek–wtorek | nieczynne
środa | 14:00–18:00
czwartek, piątek | 14:00–19:00
sobota, niedziela | 13:00–19:00
▪ Czas trwania wystawy: 10.04.2025 – 29.06.2025
▪ Oprowadzania kuratorskie: >wkrótce<
Czwórka artystek nagrodzonych w programie mentorskim OP_YOUNG – Kasia Banasiak, Aleksandra Błach, Aida Małgorzata Duda i Angelika Stefaniak – zaprezentuje swoje prace na wspólnej wystawie pt. „Rób to, czego sobie życzysz” w OP ENHEIM.
Tytuł wystawy nawiązuje do twórczości Michaela Ende, autora kultowych dzieł, takich jak „Niekończąca się historia” oraz surrealistycznych opowiadań „Spiegel im Spiegel”. Tak jak w książkach Ende’a, w pracach artystek pojawiają się motywy związane z poszukiwaniem sensu, władzy wyobraźni i przekraczania granic rzeczywistości.
W kontekście surrealizmu, który silnie inspirował niemieckiego pisarza, każda z artystek interpretuje tę filozofię na swój sposób, tworząc autorskie, wyimaginowane światy, które składają się z wielu symboli i interpretacji rzeczywistych przedmiotów oraz motywów znanych z opowieści.
Wystawa będzie okazją do zaprezentowania najnowszych prac uczestniczek projektu OP_YOUNG, które w swoich działaniach artystycznych łączą różnorodne media – od rzeźby i ceramiki, po instalację i rysunek. Każda z artystek w unikalny sposób rozwija temat wolności twórczej, marzeń oraz nieograniczonych możliwości.
Warto podkreślić, że tytuł wystawy nawiązuje bezpośrednio do motywu medalionu z „Niekończącej się historii”. Na medalionie Auryn, który w książce miał moc uratowania świata wyobraźni, widnieje inskrypcja: „Rób, co chcesz” (oryg. „Tu was du willst”). Choć może to brzmieć jak zachęta do działania bez ograniczeń, w kontekście tej ekspozycji chodzi o głębsze przesłanie – zachętę do postępowania zgodnie z wartościami, które wymagają odpowiedzialności i autentyczności. Wystawa rezonuje z tą ideą, ukazując współczesną sztukę jako przestrzeń wolności, w której twórczość ma moc kształtowania rzeczywistości i zmierzenia się z wyzwaniami, przed którymi stoją artyści i artystki w dzisiejszym świecie.
Ekspozycja jest podsumowaniem piątej edycji realizowanego od 2020 roku programu mentorskiego dla młodych artystów i artystek z Dolnego Śląska, który ma celu wsparcie i aktywizację lokalnej sceny artystycznej.
Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
_____
Artystki:
▪ Kasia Banasiak
▪ Aleksandra Błach
▪ Aida Małgorzata Duda
▪ Angelika Stefaniak
____
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
— wstęp na wernisaż jest bezpłatny,
— ze względu na kameralność przestrzeni galerii, komfort oraz bezpieczeństwo zwiedzających, w dniu wernisażu wstęp na wystawę będzie limitowany do max. 30 osób w jednym momencie,
— wejście do galerii możliwe jest zarówno schodami, jak i windą. Chęć skorzystania z windy prosimy zgłaszać obsłudze OP ENHEIM na miejscu.
___________________
▪ Organizator: OP ENHEIM
▪ Współorganizator: VOP
▪ Mecenas Honorowy: WOMAK
▪ Współfinansowanie: Samorząd Województwa Dolnośląskiego
▪ Mecenas: GENTZ
▪ Partnerzy: Kauposil, KEIM, OPEN Reklama Oksana Solnik-Krzyżanowska
▪ Patroni medialni: Charaktery, Contemporary LYNX, SZUM, Radio LUZ, Pismo Artystyczne Format, NN6T
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytania na temat tej oferty wydarzenia, skontaktuj się z Organizatorem.
Wyślij wiadomość do przedsiębiorcyProszę czekać