Wrocławski Teatr Lalek, od 2012 r. kierowany przez polsko-czeski tandem Janusz Jasiński (dyrektor naczelny) – Jakub Krofta (dyrektor artystyczny), konsekwentnie trzyma się wyznaczonej sześć lat temu linii repertuarowej. W swoich przedsięwzięciach zwraca się przede wszystkim ku nowej polskiej dramaturgii; do pracy nad sztukami – najczęściej pisanymi na zamówienie – zaprasza artystów, którzy uznanie zdobyli dzięki spektaklom dla dorosłych, a twórczość
przeznaczoną dla dzieci traktują jako wyzwanie i przygodę. Pozostaje także otwarty na inicjatywy członków swojego zespołu aktorskiego. W repertuarze teatru dominują współczesne teksty poruszające tematy trudne, lecz bliskie głównemu odbiorcy – młodemu widzowi: osłabione relacje rodzinne („Krzywiryjek, scen. i reż. Robert Jarosz, „SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie” w reż. J. Krofty), odmienność, osamotnienie jednostki, wykluczenie społeczne („Po sznurku”, scen. i reż. Joanna Gerigk, „Odd i Luna”, scen. i reż. Przemysław Jaszczak), śmierć („Może morze” w reż. M. Derlatki, „Piekło – niebo” w reż. Jakuba Krofty), a także ważne problemy społeczne: bezdomność („Pacan – historia o miłości” w reż. J. Krofty), migracje i kryzys uchodźczy („Yemaya - Królowa Mórz” w reż. M. Majewskiej), degradacja środowiska („Ziemianie” w reż. L. Frankiewicz).
Działamy w duchu otwartości na eksperymenty i wymianę doświadczeń, burzymy mury oddzielające teatry lalkowe od dramatycznych. Chcemy, żeby WTL był miejscem, w którym już kilkulatki mogą zetknąć się z bogactwem form teatralnych, zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych – od klasycznych technik lalkowych po projekcje multimedialne, taniec współczesny czy teksty z nurtu postdramatycznego. Nie uciekamy przy tym od reinterpretacji klasyki („Czarodziejski flet” Mozarta i „Burza” Szekspira w reż. Marka Zakosteleckiego). Poza własnymi produkcjami prezentujemy także najlepsze przedstawienia polskie i zagraniczne w ramach Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci (w latach 2013-2016 Przegląd był coroczny, w 2017 roku zmienił formułę na biennale).
Realizujemy nie tylko misję artystyczną, ale także społeczną i edukacyjną. Stale dążymy do poszerzenia grona odbiorców, wzmacniamy działalność poza siedzibą, przeciwdziałamy wykluczeniom z kultury. Poza działalnością repertuarową prowadzimy intensywny program włączający. Jego częścią są spektakle i warsztaty nurtu inicjacyjnego (dla niemowląt i dzieci do trzeciego roku życia) oraz regularna praca z dziećmi i młodzieżą z ośrodków opiekuńczych, m.in. w ramach programu Lato w teatrze, warsztatów „Zrób sobie teatr” oraz projektu „ROBIMY. Młodzieżowa grupa teatralna”. W 2017 r. zrealizowaliśmy ponadto program Pracownia Działań Włączających TEATR OTWARTY!, obejmujący m.in. warsztaty dla dzieci z dysfunkcjami sensorycznymi, prowadzone przez doświadczonych pedagogów, tłumaczy migowych i specjalistów od audiodeskrypcji. Staramy się, by w każdym sezonie dwie premiery były udostępniane dzieciom z dysfunkcjami wzroku i słuchu.
W weekend kasa biletowa czynna na dwie godziny przed spektaklem
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytania na temat tej oferty, skontaktuj się z Organizatorem.
Wyślij wiadomość do organizatoraProszę czekać